Na co zwrócić uwagę przy zakupie spółki?

Mimo, że ta inwestycja jest zupełnie nieryzykowna, bezpieczna, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które musimy wziąć pod uwagę przy jej zakupie:

1.  Przy  zakupie  spółki  powinieneś  zwrócić  uwagę,  czy  ta  ma  oświadczenie  sporządzone  przez  notariusza  mówiące  o braku  zobowiązań  finansowych  –  czyli  np.  że  nie  udzielała  pożyczek  czy  nie  wystawiała  weksli.  Standardowo  wszystkie podmioty w naszej ofercie posiadają takie oświadczenia, jednakże nie wszystkie firmy zajmujące się ich sprzedażą takie rozwiązania oferuje.
2. W zależności, jak będziesz chciał prowadzić swój biznes, na początku możesz potrzebować pewnej pożyczki od banku. Jeśli chcesz zdecydować się na taki krok, to powinieneś zwrócić uwagę na kapitał zakładowy i staż. Przedsiębiorstwa z wyższym kapitałem zakładowym i udokumentowanym dochodem mają większą szansę na wyższy kredyt. Kilkuletni staż z kolei jest nieraz wymagany do wzięcia udziału w rozmaitych przetargach.
3.  Warto  zwrócić  uwagę  na  dodatkowe  możliwości,  które  firma  sprzedająca  spółkę  oferuje.  Przy  zawieraniu  umowy  z profesjonalnym,  sprawdzonym sprzedawcą,  jest  możliwość  na  przygotowanie  szeregu  zmian  formalnych  –  np.  zmiana Polskiej Klasyfikacji Działalności (np. z budownictwa na handel hurtowy) czy siedziby. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas na samodzielne zmiany.
4. Innym ważnym aspektem jest to, czy spółka była płatnikiem VAT czy VAT UE. Jeśli będziemy chcieli prowadzić biznes oparty na usługach czy sprzedaży towaru, należy szczególnie zwrócić uwagę na ten punkt. Zarejestrowanie spółki w VAT może być czasochłonne.
5. Należy mieć także pewność przy zakupie, że spółka została kompleksowo sprawdzona w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym  Rejestrze  Długów,  Biurze  Informacji  Gospodarczej  czy  w  Związku  Banków  Polskich  i  innych  rejestrach dłużników. Gdy już sprawdzisz wszystkie niezbędne informacje i będziesz pewny swojego wyboru, pozostały już jedynie formalności. Po nich będziesz szczęśliwym posiadaczem spółki, który w bardzo krótkim czasie może rozpocząć działalność.

© BEGER Sp. z o.o. | ul. Wróblewskiego 69a lok.16, 66-400 Gorzów Wlkp. | tel.: 602 61 22 11 | mail: DoradcaGospodarczy@gmail.com