Na co zwrócić uwagę przy zakupie spółki?
Mimo, że ta inwestycja jest zupełnie nieryzykowna, bezpieczna, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które musimy wziąć pod uwagę przy jej zakupie:
1. Przy zakupie spółki powinieneś zwrócić uwagę, czy ta ma oświadczenie sporządzone przez notariusza mówiące o braku zobowiązań finansowych – czyli np. że nie udzielała pożyczek czy nie wystawiała weksli. Standardowo wszystkie podmioty w naszej ofercie posiadają takie oświadczenia, jednakże nie wszystkie firmy zajmujące się ich sprzedażą takie rozwiązania oferuje.
2. W zależności, jak będziesz chciał prowadzić swój biznes, na początku możesz potrzebować pewnej pożyczki od banku. Jeśli chcesz zdecydować się na taki krok, to powinieneś zwrócić uwagę na kapitał zakładowy i staż. Przedsiębiorstwa z wyższym kapitałem zakładowym i udokumentowanym dochodem mają większą szansę na wyższy kredyt. Kilkuletni staż z kolei jest nieraz wymagany do wzięcia udziału w rozmaitych przetargach.
3. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości, które firma sprzedająca spółkę oferuje. Przy zawieraniu umowy z profesjonalnym, sprawdzonym sprzedawcą, jest możliwość na przygotowanie szeregu zmian formalnych – np. zmiana Polskiej Klasyfikacji Działalności (np. z budownictwa na handel hurtowy) czy siedziby. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas na samodzielne zmiany.
4. Innym ważnym aspektem jest to, czy spółka była płatnikiem VAT czy VAT UE. Jeśli będziemy chcieli prowadzić biznes oparty na usługach czy sprzedaży towaru, należy szczególnie zwrócić uwagę na ten punkt. Zarejestrowanie spółki w VAT może być czasochłonne.
5. Należy mieć także pewność przy zakupie, że spółka została kompleksowo sprawdzona w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów, Biurze Informacji Gospodarczej czy w Związku Banków Polskich i innych rejestrach dłużników. Gdy już sprawdzisz wszystkie niezbędne informacje i będziesz pewny swojego wyboru, pozostały już jedynie formalności. Po nich będziesz szczęśliwym posiadaczem spółki, który w bardzo krótkim czasie może rozpocząć działalność.