Koszt zakupu spółki jest w głównej mierze uzależniony od stażu spółki, czyli czasu jaki upłynął od jej zarejestrowania do chwili sprzedaży, najtańsze spółki kosztują już od około 1 000 złotych, na cenę spółki ma wpływ czy spółka jest czynnym podatnikiem VAT oraz czy w spółce były obroty.
Najważniejsza jest historia spółki i kompletność dokumentacji finansowo – księgowej spółki, bardzo ważna jest zwrócenie uwagi by kupując udziały w spółce zostały przekazane wszystkie dokumenty za 5 ostatnich lat, zgodnie z obowiązkiem przechowywania przez spółkę dokumentów.
Każdą spółkę z o.o. można sprzedać, właściwie można powiedzieć, że taka jest idea istnienia takiego podmiotu, tak by dotychczasowi Wspólnicy mogli sprzedać stworzone przedsiębiorstwo w określonej branży a osoba, która kupi taką spółkę miała już w 100% funkcjonalny podmiot do działania.
W zależności jak spółka była założona czy w Systemie teleinformatycznym Sądu S24 czy w sposób tradycyjny czyli w kancelarii Notarialnej to w znacznym uproszczeniu tak samo możemy kupić udziały spółki, na samą transakcję należy zawsze podpisać Umowę sprzedaży/zakupu udziałów. Pamiętajmy, że poza samą transakcją należy wykonać zmiany w rejestrze KRS, czyli wprowadzić nowe dane Wspólnika i Zarządu.
Najlepiej skorzystać z oferty i usług firm / kancelarii, które zajmują się sprzedażą spółek, mamy wtedy gwarancję sprawdzenia danego podmiotu który chcemy kupić oraz bardzo potrzebną pomoc przy zakupie spółki i przygotowanie samej transakcji ale i dalsze wsparcie w przeprowadzeniu zmian w rejestrze KRS.
Przejęcie spółki to nic innego jak kupienie udziałów w danej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z chwilą zakupu udziałów stajemy się jej właścicielem – udziałowcem, możemy wtedy zmienić Zarząd spółki i kontynuować dalsze działania gospodarcze spółki na rynku.
Zgodnie z literą prawa, do przejęcia spółki dochodzi z chwilą złożenia podpisu (nawet elektronicznego) przez drugą ze stron transakcji na Umowie sprzedaży/zakupu udziałów, od tej chwili jesteśmy właścicielem – udziałowcem spółki, taką transakcję należy zgłosić do rejestru KRS ale pamiętajmy że taka transakcja jest skuteczna (ważna) pomimo braku zmian w rejestrze KRS.
Kupując spółkę, która ma kilka lat jesteśmy na znacznie wyższej pozycji biznesowej niż w przypadku spółki, którą byśmy otworzyli np. w dniu dzisiejszym, odwróćmy sytuację i pomyślmy, że prowadzimy spółkę i przychodzi do nas dwóch kontrahentów, pierwszy który działa np. od 6 lat a drugi który założył spółkę wczoraj tu jest oczywiste którego kontrahenta byśmy wybrali do przeprowadzenia transakcji.
W przypadku dodatkowych pytań, zapraszamy do kontaktu.