Definicja spółki z o.o.
Podstawą naszej działalności są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które od wielu lat pozostają dominującą na polskim rynku formą prawną prowadzonej działalności. Warto jednak, decydując się na samodzielny biznes, zapoznać się z ich tematyką bliżej. Odkryć zarówno ograniczenia, jak również poznać atuty tej formy prawnej.
Polski rynek biznesowy zdominowany został przez spółki kapitałowe oraz osobowe. Mówiąc o spółkach z o.o. mamy na myśli przede wszystkim kapitałowe, posiadające osobowość prawną. W związku z powyższym już w tym miejscu należy zaznaczyć, że podmioty o takiej formie prawnej działają w oparciu o kodeks spółek handlowych. Istotnym zagadnieniem dla spółki z o.o. jest wspomniany już wcześniej kapitał zakładowy, czyli wkład finansowy wnoszony przez wspólników w trakcie zakładania nowej działalności. Jeszcze niedawno jego minimalna wartość wynosiła 50 000 zł, co znacznie ograniczało możliwości polskich przedsiębiorców. Jednak po nowelizacji ustaw kwota ta została obniżona do 5 000 zł, a w konsekwencji tego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością staje się coraz bardziej popularną i coraz powszechniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście wysokość kapitału zakładowego może być wyższa niż wartość minimalna, przedstawiona w ustawie. Nie może jednak być niższa. Warto także pamiętać, że wraz z rozwojem przedsiębiorstwa Inwestor ma możliwość podniesienia kwoty kapitału zakładowego.
Niepodważalnym atutem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest ograniczona odpowiedzialność finansowa wspólników. Sięga ona jedynie kwoty określającej wartość wniesionego przez nich kapitału – niezależnie od tego, czy kapitał ten wniesiony został w postaci wkładu gotówkowego, patentu, znaku towarowego o określonej wartości czy też innych dóbr (materialnych bądź niematerialnych). Ze względu na konieczność wniesienia kapitału zakładowego przez wszystkich wspólników, założenie działalności o takiej formie prawnej wymaga spisania aktu notarialnego. Inwestorzy muszą się w tym miejscu liczyć z koniecznością poniesienia określonych kosztów, których wartość uzależniona jest od wysokości samego kapitału. Jednak korzyści wynikające z prowadzenia i rozwijania działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dają przede wszystkim wiele możliwości kierowania takim podmiotem.